Istoricul Parohiei Buruienești

Istorie Ianuarie 14, 2013

Prima biserică a satului Buruienesti dată din sec. al XIX-lea a, dar fost dărâmată în timpul regimului comunist, rămânând doar turnul clopotniţă.
Lucrările la nouă biserică au început din anul 1999, sub îndrumarea Pr. Ancuţa Iulian, dar din lipsă de fonduri au fost sistate. Până în prezent s-a reuşit doar finalizarea construcţiei lăcaşului de cult.
Din încredinţarea Inaltpreasfintitului Mitropolit Teofan al Moldovei şi Bucovinei, începând cu data de 1 septembrie 2011 a fost numit un nou preot pentru satul Buruienesti - Pr. Chelaru Adrian Ştefan.

Începând cu 1 septembrie 2011, sub îndrumarea atentă a noului preot paroh,  au fost reluate lucrările de construcţie a bisericii. S-au realizat mai multe lucrări:
- înlocuirea vechiului acoperiş de tablă cu un nou acoperiş de tablă Lindab
- încălzirea termică prin achiziţionarea unei centrale termice pe lemne
- construirea unui spaţiu pentru centrala termică
- catapeteasma de lemn provizorie
- achiziţionarea de obiecte şi cărţi liturgice
- instalaţia electrică în biserică
- terasa de beton împrejurul bisericii
- fundaţie gard în partea de faţă a bisericii
- achiziţionarea unui pichet PSI
Parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" - Buruienesti este alcătuită din 61 de familii (aproximativ 205 persoane). Majoritatea sătenilor lucrează în agricultură. Media de vârsta a satului este în jur de 45 de ani, dar majoritatea tinerilor sunt plecaţi din sat la muncă în oraş sau în străinătate pentru a putea să-şi întreţină familiile.
Mai sunt de realizat mai multe lucrări de construcţie :

- construcţia unui gard în jurul bisericii pentru a protecţia sfântului lăcaş de animalele lăsate la păscut
- izolaţia termică exterioară
- finisarea pereţilor şi pregătirea lor pentru pictură
- montarea unui parchet sau duşumea
- construcţia Sfintei Mese
- construcţia unei Case Sociale
- construcţia unei Case Parohiale
- consolidarea turnului clopotniţă
În ce priveşte împodobirea bisericii mai sunt de realizat :
- pictura interioară
- iconostasul şi icoanele
Orice ajutor este binevenit! Vă mulţumim frumos!